Çocuk yıldızların resmi eğitim almaları çok sık değildir. Birçoğu evde eğitim ve özel ders vermeye devam ediyor, ardından eğlence kariyeri için üniversiteden ayrılıyor. Fakat Emma Watson kuralın bir istisnasıdır. Beş yıl boyunca Harry Potter star Prestijli Brown Üniversitesi'nde aldığı eğitimle ciddi bir oyunculuk kariyeri yaptı. Kolay değildi ve peşinde koşmak bazı acımasız söylentileri savuşturmayı içeriyordu, ama eğer biri böylesine büyülü bir başarı elde edebilecekse, Hermione Granger'ı oynayan genç kadındı.Emma Watson Üniversiteye Nereye Gitti?

Emma Watson, 2009'dan 2014'e kadar Providence, Rhode Island'daki Brown Üniversitesi'nde lisans öğrencisiydi. Ivy League'deki dokuz prestijli okuldan biri olan Brown, oldukça seçici ve yüzde 7,7'lik bir kabul oranı.Watson, İngiliz edebiyatı alanında lisans derecesi ile mezun oldu. Brown, zorlu müfredatıyla bilinmesine rağmen, aktris şunları söyledi: Çaylak 2013'te esnekliğini de beğendiğini belirten bir dergi.

Watson, 'Potter'a başladığımdan beri 9 veya 10 yaşımdan beri gerçekten kendi eğitimimden sorumluyum,' dedi Watson. 'Ve istersem kendi ana dalımı tasarlayabilmeyi ve müfredatta olması gerekmeyen konularda bağımsız çalışmalar yapabilmeyi sevdim. Nasıl ve neden aşık olduğumuzun psikolojisi ve felsefesi üzerine bağımsız bir çalışma yaptım, bu harikaydı. 'Watson ayrıca İngiltere'deki Oxford Üniversitesi Worcester Koleji'nde ziyaretçi öğrenci olarak bir yıl geçirmek için kaydını kullandı. (2016 yılında misafir öğrenci olarak okula döndü.)

Bir konferans salonunda oturmadığı ya da dönem ödevleri yazmadığı zamanlarda Watson kariyeriyle meşgul oldu. Derecesini alması beş yıl boyunca, o da filme aldı. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm I ve Bölüm II , Çekingen olmanın avantajları, ve Bling Yüzük . Watson, oyunculuk taahhütlerini bir öncelik haline getirmek için 2011'de okuldan bir yıl izin aldı, ancak mumu her iki ucundan da yakmak istemediği için onu kim suçlayabilirdi?

Neden Emma Watson Tam Zamanlı Oyunculuk Yerine Üniversiteye Gitmeyi Seçti?

Watson, her şeyden çok, mümkün olduğunca “normal” bir deneyime yakın bir yetiştirme istiyordu.Watson, 'İnsanlar neden tam zamanlı bir aktris olmak istemediğimi anlayamıyor' dedi Hollywood'a erişin 2007'de. “Ama okul hayatı beni arkadaşlarımla iletişim halinde tutuyor. Beni gerçeklikle irtibatta tutuyor. Kendimi normal hissettiriyor. Dürüst olalım: Bir daha asla çalışmak zorunda kalmayacak kadar param var ama bunu asla istemem. Öğrenmek beni motive ediyor. '

Bir yıl sonra 18 yaşında oyunculuğu tamamen bırakmayı bile düşündü. 'Sırf [oyunculuk] başıma gelmiş diye bunun mutlaka doğru olduğu anlamına gelmediğini söyledi. Günlük mail . 'Bir avukat ve akademisyen geçmişinden geliyorum. Evimizde film seyretmedik… Benim yaşımdaki birinin neden bu kadar paraya ihtiyacı olsun ki? Kabul edelim, buna gerçekten hiç ihtiyacım yok. Garip gelebilir ama sadece arkadaşlarım gibi olmak istiyorum ve o kadar paraları yok. '

Watson, Brown'da günlük bir üniversite öğrencisi olmak için elinden gelenin en iyisini yaptı, ancak sınırlamalarının hemen farkına vardı. Öğrenciler, sınıfın ortasında 'Gryffindor için on puan' diye bağırarak veya koridorlarda onu geçerken 'Wingardium leviosa' diyerek kendilerine engel olamadılar. İstenmeyen tanıma, okuldan kısa ara vermesinde rol oynadı.

'Eskisi kadar ünlü değilmişim gibi davranmak istedim,' Watson söyledi The Sunday Times Stil Dergisi 2011 yılında . 'Normalliği aramaya çalışıyordum ama kim olduğumu, içinde bulunduğum konumu ve ne olduğunu kabul etmem gerekiyor.'

Ancak Watson, meslektaşlarının hedeflerine ulaşmasını engellemesine izin vermedi. Ertesi yıl okula döndü ve Mayıs 2014'e kadar şapka ve cüppe ile bir selfie yayınlıyordu. Sonunda söyledi Günlük mail , 'Okulun ve ailemin beni çok sağlam tuttuğuna inanıyorum.'

Emma Watson Şimdiye Kadar Neler Yapıyor

Şu anda bir üniversite diplomasına sahip olmasına rağmen, Watson oyunculuktan tamamen vazgeçmedi. İngilizce aydınlatılmış arka planı, onu Meg March rolü için mükemmel bir seçim haline getirdi. Oscar adayı film uyarlaması Küçük Kadınlar (2019 ).

Aktrisin tahmini net değeri 80 milyon dolardı ve servet yerine normallik duygusunu tercih edeceğini söylediğinde şaka yapmıyordu. Başarılarına güvenecek biri olmayan Watson, zenginlik ve ayrıcalık konumunu topluma bir aktivist olarak hizmet etmek için kullandı.

2014 yılında BM Kadın İyi Niyet elçisi olarak atandı ve dünya çapında cinsiyet eşitliği hakkında konuşmalar yaptı. Ve 2019'da İngiltere ve Galler'de bir cinsel taciz danışma hattı açılmasına yardım etti. Hukuki tavsiye, kadınların 'yasayı ve yasal haklarını anlamasına ve kullanmasına ... ve kadınların adalete erişimini artırmasına' yardımcı olan bir hayır kurumu olan Rights of Women tarafından sağlanmaktadır.

Watson ayrıca sosyal medyada sesini kullanarak çeşitli konularda konuşmak için Covid müdahale çabalarında kadınların rolleri -e trans hakları .

Bir kariyer ve okul arasında oynamanın baskılarına rağmen, yüksek öğrenime devam etme kararı muhtemelen Watson'ın pişman olmayacağı bir karar. Biri profilini yükseltmeye yardımcı olurken diğeri onu daha eleştirel bir düşünür haline getirmişti - bir araya gelerek en çok önemsediği meseleleri ilerletmeye yardımcı oldular.