A&E belgesel dizisini gördüyseniz Leah Remini: Scientology ve Sonrası veya HBO belgeseli Temizleniyor , Scientology'ye aşina olabilirsiniz. Bazıları tarafından bir kült ve diğerleri tarafından modern bir dini hareket olarak kabul edilen tartışmalı uygulama, Amerikalı yazar tarafından yaratıldı. L. Ron Hubbard 1950 lerde. Otuz yılı aşkın süredir ölü olmasına rağmen, Scientology'nin kurucusu, birçoğu ünlü ünlüler olan takipçileri üzerinde hâlâ muazzam bir etkiye sahip. İşte bu bölücü liderin yaşamına ve yarattığı dine bir bakış.

L. Ron Hubbard kimdir?

L. Ron Hubbard, 13 Mart 1911'de Tilden, Nebraska'da doğdu. Bir ABD Donanması subayının oğlu olan Hubbard, 1930'larda üretken bir ucuz kurgu dergisi yazarı ve bilim kurgu yazarı oldu ve 1.000'den fazla kitap yayınladı. Hubbard bugüne kadar Guinness Dünya Rekorunu elinde tutuyor Netleşiyor: Scientology, Hollywood ve İnanç Hapishanesi, Hubbard’ın metafizik konulara olan ilgisini ilk tetikleyen şey diş hekiminde yaşamı değiştiren bir deneyim oldu. Bir röportajda NPR programında Temiz hava , Wright şöyle dedi:

[Hubbard] öldüğüne ve cennete gittiğine ve bedensiz ruhunun bu kapılardan geçtiğine inanıyordu ve aniden varlığın tüm sırları ona ve insanların varoluşun anlamı hakkında zamanın başlangıcından beri sorduğu her şey ona açıklandı. . Ve sonra birdenbire bu sesler 'Hayır, hayır. Hazır değil. Hazır değil, 've sonra geri çekildiğini hissetti, sonra dişçi koltuğunda uyandı ve hemşireye' ben ölüydüm, değil mi? 'Dedi ve görünüşe göre ürkmüş görünüyordu. ve doktor ona kirli bir bakış attı.

Wright, 'Ama bu Hubbard’ın kariyerinde büyük bir andı çünkü birdenbire metafiziğe ilgi duymaya başladı,' diye devam etti. 'Diye bir kitap yazdı Excalibur, Asla yayınlanmadı, ancak bu diş ameliyatı sırasında elde ettiği iddia edilen açıklamalara dayanıyordu. '

Bu vahiyler, bilim kurgu romanlarında yarattığı bazı terim ve fikirlerle birlikte kitabın temelini oluşturacaktı. Dianetik: Modern Ruh Sağlığı Bilimi Hubbard'ın 1950'de yayınladığı.

Bilimsel ve tıp uzmanları tarafından pek kabul edilmese de, kitap ticari bir başarıydı. 55.000'den fazla kopya sattı ve Fransızca, Almanca ve Japoncaya çevrildi. Hubbard, Scientology dininin temel kiracılarından biri haline gelen kitabın ilkelerini tanıtmak için ülke çapında konuşma turlarına katıldı.

Cephe ve scientology kilisesinin işareti, hollywood, ca.

(calimedia / Shutterstock.com)

Scientologists Neye İnanır?

Göre dinin resmi web sitesi, Scientologlar, “insanın, normalde tasavvur ettiğinin çok ötesinde yeteneklerle donatılmış ruhani bir varlık olduğuna inanırlar. Yalnızca kendi sorunlarını çözemez, hedeflerine ulaşabilir ve kalıcı mutluluklar elde edemez, aynı zamanda hayal bile edemeyeceği yeni farkındalık durumlarına da ulaşabilir. '

Bu yeni farkındalık durumlarına ulaşmak için çalışmak için, Scientology'nin takipçileri 'denetim' adı verilen bir süreçten geçmelidir. Web sitesi süreci, 'bir kişinin ruhsal sıkıntı alanlarını bulmasına, kendisi hakkında bir şeyler bulmasına ve durumunu iyileştirmesine yardımcı olmak için denetçi tarafından sorulan sorular veya talimatlar' olarak tanımlıyor.

Scientology'deki nihai hedef, 'açık' olarak adlandırılan manevi bir duruma ulaşmaktır. Takipçiler bunu, düzenli denetim oturumlarına katılarak ve gerekli eğitim kurslarından oluşan bir merdiven oluşturarak yapar. Bu uygulamaların hiçbiri ucuz değil - üyelerin denetim oturumları için saatte 800 dolara kadar ödediği ve kurs almak için her ay binlerce dolar harcadığı bildirildi. Kitaplar ve diğer gerekli malzemeler de maliyetlidir ve hatta üyelik ücreti vardır. Eski üye Leah Remini'nin A&E belgesel dizisinin bir bölümünde söylediği gibi:

Gününüzün iki buçuk saatini, minimum çeyrek milyon doları ve hayatınızın en az 40 yılını gerektirdiğini bildiğim başka bir din yok.

Ancak Hubbard ilk ortaya çıktığında Dianetik ve 1950'lerde Scientology'de, aydınlanma vaadine karşılık inananların nakitlerini aşmalarını sağlamakta pek sorun yaşamadı. Kendi kendine yardım ve psikoloji uygulamaları o zamanlar Amerika'da yeni yeni ilgi görmeye başlamıştı ve birçok kişi Scientology'nin dini bileşenleri kişisel gelişim için takip etmesi kolay tekniklerle nasıl birleştirdiğini takdir etti.

Hubbard, sanat ve eğlencede yüksek profilli kişilere kur yaparak sadık bir takipçi kitlesi oluşturmayı da başardı. Aslında, Scientology'yi kurduğu sırada Hubbard, Hollywood'a girmeyi umarak senaryo yazıyordu. Lawrence Wright, Fresh Air röportajında ​​'Gerçekten tüm eğlence endüstrisini ele geçirmek istediğini söyledi' dedi. . 'Ama Hollywood'da Scientology Kilisesi'ni kurduğunda ve ünlüleri çekmek amacıyla Ünlüler Merkezi'ni kurduğunda hayali daha da büyüdü.'

L. Ron Hubbard Neden Saklanmaya Girdi?

Hubbard, yıllar içinde Scientology'yi büyütmek için çalışırken, hareket ve onun korkusuz lideri incelemelerle yüz yüze gelmeye başladı. Hubbard, IRS tarafından vergi kaçırmak için aranıyordu ve 1977'de, Kilisenin Los Angeles karargahı FBI tarafından basıldı. Bu, 11 kıdemli kilise görevlisinin adaleti engellemekten, devlet dairelerini soymaktan ve belgeleri ve devlet mülklerini çalmaktan mahkum edilmesine yol açtı.

Sıcaklığın bir sonucu olarak, Hubbard saklandı - Scientology'nin kurucusu, üzerinde çalışmak için inzivaya çekileceğini iddia etse de bilim-kurgu yazarlığı kariyerini yeniden canlandırıyor . En son 1980'de halk arasında görüldü ve hayatının son yıllarını Kaliforniya'da 160 hektarlık tenha bir çiftlikte geçirdi. 17 Ocak 1986'da Hubbard felç geçirdi ve bir hafta sonra 74 yaşında vefat etti.

Scientology'nin Geniş Eleştirisi

Hubbard’ın ölümüne rağmen, bugün hâlâ Kilise’nin başı olan adanmış David Miscavige’in önderliğinde Scientology devam etti. Miscavige, Kilise’nin ünlülerle ilişkisini geliştirmeye devam etti ve bu da dini daha da yüksek bir önem seviyesine getirdi ( ve zenginlik ) 1990'larda ve 2000'lerde.

Ancak son yıllarda, Scientology geniş çapta eleştirildi. Birçok tanınmış eski üye örgütten ayrıldı ve suçlamalarla öne çıktı. Scientology: Adil Oyun .

Besetzung von Haifischbecken Nettowert

Hangi Ünlüler Scientologists?

En ünlü ünlü Scientologlardan ikisi Tom Cruise ve John Travolta , her ikisi de onlarca yıldır Kilise üyesi olan. Ancak dini takip eden birçok önemli yıldız var.

John Travolta, Kirstie Alley ve Tom Cruise

(aniavolobueva / Shuttestock.com / lev radin / Shutterstock.com / s_bukley / Shutterstock.com)

Kirstie Alley

Eski Şerefe star Kirstie Alley 40 yılı aşkın süredir bir Scientolog'dur. Ciddi bir kokain bağımlılığının üstesinden gelmesine yardım ettiği için dine itibar ediyor.

Laura Prepon

Laura Prepon 70'lerin Gösterisi ve Turuncu yeni siyahtır şöhret, 1999'dan beri Scientology Kilisesi'nin bir üyesidir.

Laura Prepon, Lisa Marie Presley ve Elizabeth Moss

(Kathy Hutchins / Shutterstock.com / Tinseltown / Shutterstock.com / Tinseltown / Shutterstock.com)

Danny Masterson

Prepon'un eski 70'lerin Gösterisi ile suçlanan başrol oyuncusu Danny Masterson Haziran 2020'de üç kez tecavüz , aynı zamanda sadık bir Scientolog.

Elizabeth Moss

Bildirildiğine göre, Deli adam ve Damızlık Kızın Öyküsü oyuncu Elizabeth Moss Scientolog olarak yetiştirildi .

Lisa Marie Presley

Efsanevi rockçı Elvis Presley'in kızı Lisa Marie Presley de çocukluğundan beri Kilise üyesiydi. 2012'de dini bırakmayı seçti .

İyi ya da kötü, L. Ron Hubbard açıkça Hollywood'un en büyük yıldızlarından bazılarında kalıcı bir izlenim bıraktı.