Dünya canlı aksiyon Disney filmlerine takıntılı hale gelmeden önce, orijinal animasyon versiyonları vardı. Gibi klasikler Aladdin (1992) ve Mulan (1998), stüdyonun filmlerinin muazzam gişe başarısı yakaladığı Disney Rönesansı olarak bilinen bir dönemi tanımlamaya yardımcı oldu.Ancak bu filmler kadar popüler olsalar da, halk genellikle sesleri kendilerine hayat veren insanları görmezden geliyor. Elbette, ana karakterleri oynayan A-listerleri biliyoruz: Robin Williams Genie rolünde Ming-Na Wen Fa Mulan rolünde, Eddie Murphy Mushu olarak. Peki 90'ların her çocuğunun bugüne kadar hatırladığı şarkıları kim söyledi? Aladdin ve Mulan durumunda, bizde Lea Solanga Teşekkür. Kayıt sanatçısı hakkında bildiklerimizi ve bugün neler yaptığını öğrenin.Lea Salonga Kimdir?

Lea Salonga, 22 Şubat 1971'de Filipinler, Manila'da Maria Lea Carmen Imutan Salonga olarak doğdu. Kariyerine 7 yaşında müzikal tiyatroda başladı. Kral ve ben , Annie , ve Sıcak teneke çatısında kedi . 10 yaşında, sertifikalı altın rekoru vardı. Küçük Ses , Filipinler'de.

Ancak ABD'deki ilk büyük çıkışı, New York'taki Fordham Üniversitesi'nde 17 yaşında bir öğrenciyken gerçekleşti. Asıl planı tıbbi bir kariyere devam etmek olsa da, dersler arasında sahne çalışması için seçmelere katıldı. 1991'de Broadway müzikalinde başrol oynadı. Bayan Saigon . Performansıyla Tony Ödülü kazanan ilk Asyalı kadın oldu.Salonga, ünlü, çok yönlü bir kariyere devam etti. 1993 yapımı Great White Way üzerinde çalışmaya devam etti. Berbat ve 2002'ler Çiçek Davul Şarkısı . Küçük ekranda pembe dizide rol aldı. Dünya dönerken . Şu anda Filipinler'in versiyonu için koç olarak hizmet veriyor. Ses (yanı sıra popüler yan ürünleri The Voice Gençler ve The Voice Kids ).

Bu gönderiyi Instagram'da görüntüleyin

Lea Salonga (@msleasalonga) tarafından paylaşılan bir gönderi

kann stevie mich jetzt wundern sehenAma onun vokal yeteneğini takdir etmek için bir Broadway tutkunu olmanıza gerek yok. 90'larda Solanga, iki ikonik Disney prensesinin unutulmaz şarkı sesi haline gelerek büyük bir ana akım izleyiciye ulaştı.

Lea Salonga, Alaaddin'den Yasemin'in Şarkı Sesi

Salonga, başarısının ardından Disney ekibini cezbetti. Bayan Saigon . Animasyon filminde Yasemin'in şarkı söyleyen sesi olmayı teklif etti. Aladdin - kariyerini yeni zirvelere taşıyan bir hareket. Albümdeki müzik iki Akademi Ödülü, iki Altın Küre ve üç Grammy kazandı.

Rock of Love Cast Staffel 1

Peabo Bryson ve Regina Belle tarafından seslendirilen imzalı single “A Whole New World”, Yılın Şarkısı Grammy Ödülü'nü kazandı. Ancak alternatif bir versiyon, Aladdin'in vokal sesi olan Salonga ve Brad Kane tarafından seslendirildi. Solanga prodüksiyona katkısı konusunda mütevazı davranıyor ve kredinin çoğunu Disney'deki yaratıcı ekibe veriyor.

Solanga, 'Disney'in bu kadar şaşırtıcı olmasının nedeni, bir şekilde kendi dünyalarını yaratmış olmalarıdır' dedi. Ulusal Haberler . 'Kendi dili ve şarkıları olan bir dünya. Yani bir Disney şarkısı söylediğinizde, sadece uzun ve gururlu bir geleneği takip ediyorsunuz. '

Solanga ve Kane’in kimyası yine de inkar edilemez. Henüz tanınmayan iki sanatçı için 1993 Akademi Ödülü performansları muhteşemdi.

Lea Salonga, Fa Mulan'ın da Şarkı Sesi

Salonga, 1998 animasyon filminde Disney ile çalışmak için ikinci bir teklif aldı. Mulan . Başlık karakterinin şarkı sesi olarak, aşina olabileceğiniz bir şarkı söyledi: 'Yansıma'. Alternatif bir versiyon Christina Aguilera tarafından kaydedildi ve kariyeri için bir dönüm noktası oldu.

Film müziği, 24. sıraya yükseldi. İlan panosu 200 aynı zamanda En İyi Orijinal Müzikal veya Komedi Skoru dalında Akademi Ödülü adaylığı aldı.

Solanga, 'Ses açısından, orkestra havayı belirleyecek,' dedi. perde arkası röportajı . Ve bu sizi başka bir yere götürür. Bir kez devasa bir birim olarak bir araya gelen bu 80 parçayla şarkı söylediğinizde ... insanlar aldığınız zirveyi anlamıyorlar. Bu nirvana. '

Was ist mit Brentan Fraiser passiert?

Solanga geçtiğimiz günlerde Mulan medyadaki Asya temsilinin daha bilinçli olmasını sağladı.

'Bunun benim benzediğim bir karakter olması beni gerçekten etkiledi' dedi. Şimdi bu . Demek istediğim, o animasyonlu, elle çizilmiş bir karakter. Ama topluluğunuzdan tanıdığınız, sizi harika ve harika bir şekilde temsil eden biri olduğunda. Bu topluluktaki diğer sanatçıların da şapkalarını ringe atmasının önünü açıyor. Ve ikincisi, çalışanlarınızdan birinin böyle bir şey yaptığını görmek inanılmaz derecede ilham verici. '

Lea Solanga Bugün Ne Yapıyor?

Solanga tanınabilir bir sesten daha fazlası olmayı umuyor. Ayrıca bir oyuncu olarak kendini kanıtlamak istiyor. 2019'da müzikal dramada rol aldı. Sarı gül . Film, küçük bir kasaba olan Texas'tan bir country müzik şarkıcılığı kariyeri için ayrılmayı hayal eden, belgesiz Filipinli bir kız olan Rose'u konu alıyor. New York Times hikayenin hem 'siyasi olarak zamanında hem de kişisel olduğunu kaydetti.

'Bunun tekrar filme dönmenin iyi bir yolu olabileceğini düşündüm,' dedi. röportaj . 'Evden böyle bir şey yapmak için biraz ilgi var gibi görünüyor, bu yüzden bu' Biliyorsun, ayak parmaklarımı ıslatmama izin ver ve işlemi bedenime geri almama izin ver ki böylece bunun nasıl bir şey olduğunu anlayabileyim. ' '

Solanga ayrıca 2017'de Broadway'e, aşk tanrıçası Erzulie'yi canlandırarak geri döndü. Bir Zamanlar Bu Adada .

Geleceğinin ne getireceğine gelince, 2021 için planlanan gösteriler . Solanga'nın Honolulu, Vancouver ve Las Vegas'taki önemli mekanlarda performans sergilemesi bekleniyor.