Sanat ve popüler kültürle ilgileniyorsanız, büyük olasılıkla duymuşsunuzdur. Banksy , yirmi yılı aşkın süredir anonim sanat enstalasyonlarıyla halkı etkileyen sinsi sokak sanatçısı. Bugüne kadar kimse İngiliz grafiti sanatçısının gerçekte kim olduğunu bilmiyor - ancak bazı insanlar onun tanınmış bir trip-hop grubunun üyesi olduğundan şüpheleniyor. Peki Banksy gerçekte kim? Burada, sanatçının gerçek kimliğini ortaya çıkarmak için biraz araştırma yapıyoruz.Banksy'nin En Çok Tanınan Nedir?

1974 veya civarında doğduğuna inanılan Banksy, 1990'ların başında İngiltere'de serbest el grafiti sanatçısı olarak başladı. Müzik, sokak sanatı ve politik aktivizmin benzersiz bir birleşimini gören Bristol'ün yeraltı sahnesinin ayrılmaz bir parçasıydı. 2000'li yılların başında Bansky, kalıbı benimsemesi sayesinde kendine özgü bir stil geliştirdi ve bu da çalışmalarını yakalanmamak için yeterince hızlı bir şekilde kamu malı üzerine resmetmesine izin verdi.Wer war Keanu Reeves Frau

Banksy’nin erken dönem çalışmalarının çoğu yasadışı olsa da (kimliğini sıkı bir şekilde kapatmasının nedenlerinden biri de budur), aynı zamanda Birleşik Krallık'ta ve nihayetinde dünya çapında sergilere de katıldı. Yerleşim karşıtı hiciv mesajları halkın ilgisini çekti ve sanatı müzayedede yüksek fiyatlar almaya başladı. Örneğin en tanınmış eserlerinden biri - Kiz, ile, balon —Sotheby’nin Londra’daki müzayede evinde 37.200 £ (yaklaşık 51.918 $) karşılığında satıldı ve bu tahmini değerinin çok üzerindeydi.

Ancak Banksy’nin sanatı ticari başarı kazanmaya başlasa bile, yıkıcı İngiliz sanatçı para için işin içinde olmadığını açıkça belirtti.'Sokakta resim yapmaya başladım çünkü bana şov yapacak tek mekan orasıydı.' 2013 e-posta röportajında Köyün Sesi . Şimdi kendi kendime bunun alaycı bir plan olmadığını kanıtlamak için sokakta resim yapmaya devam etmeliyim. Ayrıca, tuval satın alma zorunluluğundan da tasarruf sağlıyor. '

'Ancak bunun hiçbir yolu yok - ticari başarı, bir grafiti sanatçısı için bir başarısızlık işaretidir. Bu şekilde kucaklanmamalıyız. Toplumun bu kadar çok yanlış insanı nasıl ödüllendirdiğine baktığınızda, finansal geri ödemeyi kendi kendine hizmet eden sıradanlığın bir işareti olarak görmemek zor. '

Gizemli sokak sanatçısı, vaaz verdiği şeyi uyguluyor gibi görünüyor ve ana akım markalar ve reklamcılarla çok kazançlı bazı konserlerden uzaklaştığını söylüyor. 2003 yılındaki ender bir röportajda Gardiyan , dedi ki:Evet, şimdi dört Nike işini reddettim. Her yeni kampanyada, bununla ilgili bir şey yapmamı istemek için bana e-posta gönderiyorlar. Ben o işlerin hiçbirini yapmadım. Şu anda yapmadığım işlerin listesi, yaptığım işler listesinden çok daha büyük. Ters CV gibi, biraz tuhaf. Nike bir şeyler yaptığım için bana çılgın para teklif etti. '

Popülerliği arttıkça Banksy, ticari karşıtı inançlarına sadık kalmaya devam etti. Örneğin 2018'de sanat dünyasını şok etti. ünlüüne hile yaptı Kiz, ile, balon kendini parçalayarak kendi kendini yok etmek - Açık artırmada 1.042.000 £ (yaklaşık 1.4 milyon $) karşılığında satıldıktan hemen sonra.

Banksy'in Kimliği Gizli Bir Sır Olarak Kalmaya Devam Ediyor

Banksy'nin, dünyanın en tanınmış sanatçılarından biri olmasına rağmen, kimliğini tüm bu yıllar boyunca halktan gizlemeyi başarmış olması inanılmaz bir şey. Çalışmalarının çoğunu halka açık yerlere yüklemeye devam etse de, bunları yalnızca tamamlandıktan sonra sosyal medya beslemeleriyle ifşa ediyor.

Gizemli sanatçı, 2010 yılında adlı bir belgesel film bile yönetti. Hediyelik Eşya Dükkanından Çık Akademi Ödülü'ne aday gösterildi. Banksy filmde yer alırken, yüzü gizleniyor ve anonimliğini korumak için sesi değiştiriliyor.

Sanatçının gerçek kimliği bugüne kadar bir sır olarak kaldı. Ve onun gerçekte kim olduğunu bilen biri ağzını kapalı tuttu.

Ben Shapiros Schwester

Neden Bazı İnsanlar Massive Attack’ın Robert Del Naja’nın Banksy Olduğuna İnanıyor?

Tabii ki, yıllar boyunca Banksy’nin gerçek kimliği hakkında birçok teori var. En popüler (ve ikna edici!) Kişilerden biri de Robert “3D” Del Naja, bir İngiliz grafiti sanatçısı ve trip-hop grubu Massive Attack'ın kurucu üyelerinden biri olması. 1965 doğumlu 56 yaşındaki sanatçı ve müzisyen, Bristol underground sahnesinde etkili bir oyuncuydu ve Banksy, erken dönem çalışmaları üzerinde büyük bir etkisi olduğunu bile söyledi. .

Bu teorinin savunucuları, onu yaratan araştırmacı gazeteci dahil , kanıt olarak bir dizi Massive Attack konser yerini belirtin. Örneğin, grup 2010 yılının Nisan ayı sonlarında San Francisco'da göründükten sonra, Altın Şehir'de bir dizi Bansky duvar resmi ortaya çıktı. Günler sonra grup Toronto, Kanada'da çaldı ve kısa süre sonra Banksy duvar resimleri çıktı.

Robert Del Naja söylentileri yalanladı

Kanıtların bir kısmı ikna edici olsa da, Banksy'nin Massive Attack öncüsünün ikinci kişiliği olmadığı anlaşılıyor. 2016'da Del Naja spekülasyonu yalanladı, söyleme : 'İyi bir hikaye olurdu ama ne yazık ki doğru değil. Arzulu düşünce bence. O da bir arkadaş, bazı konserlere gitti. Bu tamamen bir lojistik ve tesadüf meselesi, bundan başka bir şey değil. '

Del Naja ayrıca bir Massive Attack konserinde şunları söyledi: 'Benim Banksy olduğuma dair söylentiler fazlasıyla abartılıyor, hepimiz Banksy'iz!'

Banksy'nin tam olarak söylemesini beklediğimiz şey bu! Maalesef Banksy anonimliğini korumaya devam ediyor, bu yüzden asla kesin olarak bilemeyeceğiz. Kimliğiyle ilgili tüm teoriler saf bir spekülasyondur.