Dokuz yıl önce, Jimmy Donaldson adında 13 yaşındaki bir çocuk ilkini paylaşmaya karar verdi. Youtube video. Bugün milyonlarca kişi tarafından MrBeast —Ve o platformdaki en popüler yıldızlardan biridir. İmrenilen başarıyı nasıl başardı? Almak için vermek zorunda olduğunuz ortaya çıktı: Donaldson hayırsever çabalarını belgeleyerek başarıyı (ve aboneleri) buldu. Kanalı, hem arkadaşlarına hem de yabancılara on binlerce dolar verdiği videolarla dolu.Ancak BayBeast’in net değeri bayıldığı kadar çok para karşılığında sizi şaşırtabilir. Şöhretin yükselişiyle ilgili hikayeyi alın ve banka hesabında ne kadar düşündüğümüzü bulun.MrBeast, 50 Milyondan Fazla Abonesiyle Bir YouTube İmparatorluğu Kurdu

MrBeast, 7 Mayıs 1998'de South Carolina, Greenville'de Jimmy Donaldson olarak doğdu. Çocukken Greenville Hıristiyan Akademisine katıldı. Ancak, tam zamanlı bir İnternet kişiliği olmak için okulu bırakmadan önce (annesinin haberi olmadan) iki hafta boyunca üniversiteye kaydolduğu yüksek öğrenimin değerini görmedi. CJ adında bir ağabeyi var ve bekar bir anne tarafından büyütüldü.

Donaldson, YouTube’un en büyük hayırsever olarak bilinir. Sürpriz eşantiyonlar ve yarışmalar, içeriğinin büyük bir bölümünü oluşturuyor ve bugüne kadar 54,1 milyon abone topladı.Donaldson'un rastgele bir evsiz adama 10.000 dolar verdiği Haziran 2017'de başladı. İyi hissettirdiği nezaket gösterisini filme aldıktan sonra, ivmeyi sürdürmeyi önerdi.

“İnsanlara sadece para verdiğim bir dizi yapmak istiyorum” dedi. 'Birisinin öğrenci kredisini ödeyebiliriz, yüz kişiye 100 $ verebiliriz…' Her şeyin nasıl başladığını görmek için videoyu izleyin:

Gelecekteki hayırsever görevlerin olanakları sonsuzdu ve sponsorlar biraz. Donaldson, geçtiğimiz birkaç yıl içinde, Wounded Warriors Projesi'ne 32.000 dolarlık bir hediye ve yerel gıda bankalarına 1 milyon dolarlık gıda da dahil olmak üzere çeşitli amaçlara bağışta bulundu. Hatta şüphesiz evsiz bir adama bir ev bile verdi.Diğer zamanlarda Donaldson, salt eğlence değeri için para verir. Twitch yayıncılarını ağır bağışlarla şaşırttı, rastgele Uber yolcularına araba verdi ve sunuculara altın külçeleri verdi.

Eşantiyon içeriği ile altını vurdu. Bundan önce Donaldson, aklında belirli bir niş olmaksızın videolarla oynadı. İlk videoları, Minecraft veya Call of Duty oynadığı ve diğer YouTuber'ların dramları hakkında dedikodularından oluşuyor. Sonunda 2017'de 100.000'e kadar çıkan bir videosunu yayınladığında viral oldu.

Donaldson, başarının reçetesini anlayana kadar takıntılı bir şekilde çekim üzerine çalıştı. 'YouTube'un güzelliği iki kat çaba harcamak görüntülemeyi iki katına çıkarmak değil, 10 kat gibi' dedi. Bloomberg 2020'de. 'Alacağınız ilk milyon abone yıllar alacak, ancak ikincisi birkaç ay içinde gelecek.'

'Bir videoyu nasıl viral hale getireceğinizi öğrendiğinizde, mesele olabildiğince çok videodan nasıl çıkarılacağıdır' dedi. 'Pratik olarak sınırsız para kazanabilirsiniz.'

Eleştirmenlerin fon kaynağını sorgulaması durumunda kendi kendini yetiştirdiğini vurguluyor.

'Bütün paranın] nereden geldiğini bilmek istiyorsan, ailem zengin değil,' dedi Sınır . 'Sadece 20 yaşındayım, şimdiye kadar kazandığım her dolar YouTube'dan geldi ve YouTube sandığınızdan daha iyi ödüyor.'

MrBeast’in Net Değeri Nedir?

Popülaritesi açısından Pew Die Pie ile baş başa olan biri olarak Donaldson'ın zengin bir adam olduğu kesin bir bahis. Ama tam olarak ne kadar zengin?

Değerinin 8-16 milyon dolar arasında olduğunu tahmin ediyoruz. Birden fazla platformda kitlesel takipçisi, birden fazla gelir kaynağına sahip olduğu anlamına geliyor. Ve göre Ünlü Net Değer , 2020'de YouTube kanalından, ürün satışlarından ve marka sponsorluklarından (Microsoft, Electric Arts) 24 milyon dolar kazandı. Bu ile 3 milyardan fazla görüntüleme arasında şu listede yer aldı: geçen yılın ikinci en yüksek ücretli YouTuber'ı (bir numaralı yer çocuk yıldız Ryan Kaji'ye gitti).

Donaldson, sosyal medya dışındaki girişimlerde de yer alıyor. Aralık 2020'de başlattı MrBeast Burger , ülke çapında hayalet mutfaklarımızı (veya sadece gidilebilecek restoranları) işleten smashburger franchise'ı. Rakamlara bakılırsa internet yıldızının da restoratör olarak bir geleceği var gibi görünüyor:

der echte Jake von der State Farm

MrBeast Parasını Neye Harcıyor?

Donaldson, abartılı bir yaşam tarzına düşkün görünmüyor. Hâlâ Kuzey Carolina'da annesinin yanında yaşıyor ve kendisine harcamaktansa para vermekten daha mutlu görünüyor.

Ancak savurganlık yaptığı tek şey üretimdir. Donaldson, kanalın gelişmesini sağlamak için kazancını tekrar içerik oluşturmaya aktarıyor.

Ekim 2020 ile yaptığı röportajda '2019'un sonunda nakit akışımız düşüktü' dedi. 100 Hırsızlar . “Çekime devam etmek için biraz borç almamız gerekiyordu ... Çok sıkı gidiyoruz. Kesinlikle hepsini geri atıyoruz, korkmuyorum. '

Bu 2019 milyon dolarlık hediyeyi oluşturmak için bir videoya en çok harcadığı paranın 1,2 milyon dolar olduğunu söylüyor. Bir milyon kazanana gitti ve sırasıyla ikinci, üçüncü ve son sırada bitirenlere 30.000 $, 20.000 $ ve 10.000 $ teselli ödülleri verildi. Gerisi üretim maliyetlerine gitti. Kimin kazandığını görmek için aşağıdaki yarışmayı izleyin:

Donaldson söyledi 100 Hırsızlar işleri düzene sokmak için bir para yöneticisi vardı. Ancak hayatındaki bir yetişkin, hızlı büyümesi konusunda biraz daha temkinliydi.

'Büyümeye ilk başladığımızda, annem ve ben her zaman kavga ederdik,' dedi. Deli olduğumu düşündü.

Donaldson ayrıca kazancını ekibiyle ilgilenmek için kullanıyor. Video editörleri, yazarlar ve bir prodüksiyon ekibi arasında viral içerik oluşturmak için 30'dan fazla kişiye güveniyor. Çalışanlar arasında Chris Tyson gibi çocukluk arkadaşları da var. Business Insider , “Bir milyon yıl sonra asla bu noktaya geleceğini düşünmezdim. Bunun her şeyin sadece başlangıcı olduğunu düşünmek bizim için çılgınca. '

Bu Ocak ayında Donaldson itiraf etti Twitter hala zararına çalıştığını. 'Son videolarımın neredeyse tamamı bana gülünç miktarda para kaybetti' diye yazdı. 'İşte bu yüzden oyun kanalını kurdum, böylece fazladan parayı kaybederek ana kanalı çalıştırmak ve sadece mümkün olan en iyi videoları yapmaya odaklanabiliyorum 🤪'

Donaldson şu anda içeriğini yedi farklı kanala bölüyor: MrBeast, MrBeast Gaming, Beast Reacts, MrBeast Shorts, MrBro, MrBeast2 ve Beast Philanthropy.

'Nihai hedefim, Beast Shorts, Beast Reacts ve Beast Gaming'in hepsinin parayı ana kanallara akıtması, böylece çok aptalca pahalı videoları çekebilmem ve mantıklı gelmemesi,' diye devam etti. 'Öyleyse, birkaç yüz yiyecek deposu / evsizler barınağı açmak için bu ilgiyi kullanın.'

YouTube imparatorluğu, burger konsepti ve Twitter biyografisine göre kripto para birimine olan ilgisi arasında, yakın zamanda servetini kaybedeceğinden pek endişe duymuyoruz. Ve yapmış olsa bile, onu yeniden inşa etme konusunda ısrarlı olduğunu kanıtladı.

'Dürüst olmak gerekirse, insanlara yardım etmeyi seviyorum,' Anthony Padilla'ya 2020 röportajında . Çılgınca bir şey yapmak istiyorum dostum. Afrika'daki açlığı veya 'Hayır Jimmy, sen aptalsın' gibi anlaşılmaz bir şeyi bitirmek istiyorum. Ama sonunda birkaç yüz milyon dolar kazanıyorum ve yatırım yapıyorum ve birkaç milyara çıkıyor ve o kadar çılgınca bir şey yapıyorum ki herkes 'vay be' gibi oluyor. '

Hayırsever bağışların modası geçeceğini öngörmüyoruz. Donaldson rastgele insanlara cömert hediyeler vermeye devam ettiği sürece, insanlar bunun için orada olacak.