Bilmeyi iddia eden bir makale Jennifer Lawrence Motor arızasından muzdarip uçağına 'dehşete kapılmış' tepkisi uydurulmuş, Dedikoducu Polis münhasıran onaylar. Şimdi gerçek haberlerin sahte haber oluşturmak için nasıl kullanıldığını ortaya çıkarabiliriz.

Pazar günü, uçakta motor arızası yaşandığında Lawrence'ın Kentucky'den özel bir jete bindiği bildirildi. Pilot acil iniş yaparken ikinci motor da arızalandı. Neyse ki, uçuş nihayetinde başka bir olay olmadan New York'a indi. Oscar ödüllü bir temsilci, tamamen iyi olduğunu doğruladı.Ama haber çıktıktan sonra, HollywoodLife okuyucuları oyuncunun başına gerçekten bir şey gelmiş olabileceğini düşünmeleri için kandırmaya çalıştı. 'Jennifer Lawrence’ın Uçağı Motor Arızasından Sonra Acil İniş Yapıyor - İyi mi?' sitenin başlığını sordu. Alıntı, “Bu bizim gerçekleştirdiğimiz en kötü kabus. Kentucky, Louisville'e bir aile gezisinden dönerken, Jennifer Lawrence'ın özel uçağının 10 Haziran'da çift motor arızası nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kaldığı bildirildi. O iyi mi?!'

Okuyucular, yalnızca yazıyı tıklayıp üçüncü paragrafa geçtikten sonra Lawrence'ın zarar görmediğini öğrendiler. Tıklamalar için durumu büyük ve duyarsız bir şekilde sansasyonelleştiren webloid, 'Rahat nefes alabilirsin çocuklar, Jennifer güvende ve sağlamdır' dedi. Şimdi Pazartesi günü, HollywoodLies, bilindiği gibi, çile sırasında sözde nasıl hissettiğine dair uydurma bir 'özel' ile olayı daha da istismar ediyor.

Takip eden hikayenin başlığı, 'Jennifer Lawrence, Uçak Motoru Arızası Sırasında Gördüğü En Korkulan Kişiydi.' Parçada, çıkış, kazanın 'duygularını nasıl yaraladığına' dair içeriden bilgiye sahip olduğunu iddia ediyor. Sözde 'kaynak' denen bir kişinin 'Jennifer çok korkmuştu. Her nasılsa nispeten sakin ve sakin kalmayı başardı. Bir noktada öleceğini cidden düşündü. '

'Zorluktan kesinlikle sarsıldı ama bu onu gelecekte tekrar uçmaktan alıkoymadı. Yayının sözde muhbirine göre, yolda seyahat etmenin potansiyel olarak uçmaktan daha tehlikeli olduğunun farkında. Ancak HollywoodLies'in burada yayınladıkları benzersiz bilgi değildir. Böyle bir durumda birinin nasıl tepki vereceğine dair apaçık bir bilgidir.

Kim korkmaz ki? Kim sarsılmaz ki? Ve tabii ki Lawrence gelecekte uçmaya devam edecek. İşi bunu gerektiriyor. Dedikoducu Polis yıldızın kampına yasal olarak bağlı hiç kimsenin ne olduğu hakkında siteyle konuşmadığı söylendi. Bunun yerine webloid, ortak varsayımlarla bariz sonuçlara sıçradı. Lawrence içerisinden gerçek bir kişi 'Bu sahte, sahte, sahte' diyor Dedikoducu Polis münhasıran.

Ve bu sadece orijinal haberden yararlanmak için yapıldı. HollywoodLies, Clay Adler'in ölümünün ardından Nisan ayında da aynı hareketi yaptı. Lawrence onu kariyerinin ilk günlerinde tanıyordu. Çıkış, ölümünden sonra, onun ölümüne tepkisine dair bir fikir edinmiş gibi davrandı. Yayın, 'Jennifer ve Clay'in şu anda ne kadar yakın oldukları' hakkında hiçbir fikri olmadığını kabul etmesine rağmen 'kalbi kırıldı' dedi.

Her iki durumda da, birkaç ay önce ve şimdi, HollywoodLies gerçek haberleri aldı ve ilgili yalan haberleri yarattı. Neredeyse sıcak bir konu olduğunda site, konuyla ilgili 'özel' bir bilgi olduğunu ilan eder. Aldatma, çok ciddi meselelerle ilgilendikleri için bu iki durumda özellikle utanç vericidir. Ancak webloid'in tıklama tuzağı trafiğini gerçek raporlamaya tercih ettiği oldukça açık.

Kararımız

Dedikoducu Polis bu hikayenin tamamen yanlış olduğuna karar verdi.