Efsanevi reggae simgesi Bob Marley 1981'de 36 yaşında öldü. Vizyonu ve yeteneği bugün hala insanları etkileyen bir adam için henüz çok erkendi. Bu aynı zamanda tuhaf komplo teorileri için olgunlaşmış bir kayıptı. Ölümünün 40. yıldönümüne yaklaşırken, Bob Marley'in ölümünün gerçek nedenini öğrenin.

Bob Marley Efsanevi Bir Müzisyendi

Bob Marley, 6 Şubat 1945'te Jamaika'nın St. Ann Parish kentinde Nesta Robert Marley olarak doğdu. Beyaz bir baba ve siyah bir annenin oğlu, çift ırklı kimliği onun dünya görüşünü ve müziğini şekillendirdi.Marley, ilkokulda çocukluk arkadaşı Neville Livingston - diğer adıyla Bunny Wailer - ile müzik çalmaya başladı. 1960'ların başında Peter Tosh ile bağlantı kurdular ve The Wailers olarak tanındılar. Grup başlangıçta küçük Jamaikalı şirketler altında müzik yayınladı, ancak 70'lerde Island Records ile anlaşana kadar ticari başarı görmediler. Grup 1974'te dağıldı, ancak Marley Bob Marley & The Wailers adı altında performans göstermeye devam etti.

Solo kariyeri onu gerçek bir güç haline getirdi. Göre Yuvarlanan kaya , Marley'in 70'lerin ortası kayıtları 'yeni bir ses zemini yarattı ve müziği duyma şeklimizi değiştirdi ... Cehennemde tutulan ve kapılarını doldurmaya hazır bir toplumun tavizsiz bir vizyonunu ortaya koydular.'

Wer ist Jennifer Garner aus?

1975'te yayınlanan “No Woman, No Cry” bugün hala popüler. Yuvarlanan kaya olarak bile sıraladı Tüm Zamanların En Büyük 37. Şarkısı . Aşağıdaki parçayı dinleyin:

Bob Marley Nasıl Öldü?

Marley kanserden 11 Mayıs 1981'de öldü. Hastalık ilk kez 1977'de ayak parmağında akral lentijinöz melanom veya cilt kanseri şeklinde teşhis edildi. Doktorlar, uzantının kesilmesini tavsiye ettiler, ancak Hristiyanlıktan Rastafaryanlığa geçen Marley bunu reddetti. O inancını gösterdi ve 'eti kesmeme' kuralı.

wird George Clooney ein Vater sein

Otobiyografisinde, No Woman No Cry: My Life with Bob Marley Bob’un karısı Rita, görünüşlerinin ciddi muameleden vazgeçme kararında da rol oynadığını söylüyor. Sahneye nasıl çıkabilirim? diye sordu ona. Sakat bir adama bakmaya devam etmeyecekler.

Şarkıcı, uyluğundaki dokuyu kullanarak bir deri grefti seçti. Marley, tıbbi randevuları takip etmeyi reddetti ve müziğine odaklanmaya devam etti. 1980'de Madison Square Garden'daki bir performansın ardından Central Park'ta koşarken bayıldı. Doktorlar, kanserinin hızla metastaz yaptığını ve beynine, karaciğerine ve akciğerlerine yayıldığını keşfettiler. Turunun geri kalanını iptal etmeden ve Almanya'da alternatif tedaviler aramadan önce Pennsylvania, Pittsburgh'da son bir gösteri oynadı.

Sekiz ay sonra, durumu hiçbir iyileşme belirtisi göstermedi. Marley, son dinlenme yeri olmasını amaçlayarak Jamaika'ya geri döndü, ancak durumu o kadar şiddetliydi ki, bir Miami hastanesine giderken vefat etti.

Marley, 21 Mayıs 1981'de Jamaika'da bir devlet cenazesi düzenledi. 23. Mezmur'da açılan bir İncil olan kırmızı Gibson Les Paul gitarıyla ve doğduğu köy olan Nine Mile'da bir ganja sapıyla gömüldü.

Warum haben sich Josh Dun und Debby Ryan getrennt?

Ölümüyle İlgili Bazı Komplo Teorileri Var

Marley o kadar genç yaşta öldü ki bazı hayranlar hikayede daha fazlası olup olmadığını merak etti.

Birçoğu ölümü ile önceki suikast girişimi arasında bir bağlantı kurdu. 1976'da Marley, karısı Rita ve çevresi üyeleri Jamaika'da canlı bir şovda sahne alması planlanmadan iki gün önce vuruldu. (Tüm kurbanlar kurtuldu ve konser planlandığı gibi devam etti.)

Timothy White, yazarı Ateşi Yakala: Bob Marley'in Hayatı , atışların siyasi amaçlı olduğunu iddia etti . Suikastçılar sırayla sağcı Jamaika İşçi Partisi (JLP) adına çalıştılar, JLP, sözleri statükoyu bozduğu düşünülen Marley'i susturmak için CIA ile birlikte çalıştı.

Marley hayatta kaldığı için, iddiaya göre CIA bir B Planı ile geri döndü. Vahşi bir komplo teorisine göre, Carl Colby (son CIA yöneticisi William Colby'nin oğlu) Marley'e radyoaktif bakır telle kaplı bir çift bot verdi. Tel ayak parmağını batırdı ve vücuduna kanser bulaştırdı.

2018'de, tuhaf teori farklı bir biçimde yeniden ortaya çıktı. Bill Oxley adında emekli bir CIA ajanı, Marley'i öldürdüğünü itiraf etti. .

Marley, Jamaika'nın büyük bir siyasi kargaşaya maruz kaldığı bir zamanda yoksulluk içinde büyüdü. Müziği, tanık olduğu istikrarsızlığa ışık tuttu ve sonuç olarak, birçok eleştirmen, çalışmalarını kitleler için fazla kışkırtıcı olarak görüyor gibiydi. Marley'in susturulduğuna inanmak kolay olurdu, ancak profesyonel efsane avcıları bunun aksini kanıtladı.

Komplo Teorisinin Ayrıldığı Yer

Marley'in ölümüyle ilgili yanlış bilgileri Instagram hesaplarında yayınlayan Busta Rhymes ve T.I. için kötü haber.

Warum war Ynw Melly im Gefängnis?

Göre Snopes Bill Oxley'in iddia ettiği itiraf tam bir uydurmaydı. Hikayenin kaynağı, Haber Teliniz , sahte haber yayınlama geçmişine sahiptir. Makalelerinde hiçbir destekleyici kanıt veya kaynak sunulmadı ve başka hiçbir haber kuruluşu bu kadar şok edici bir vahiy hakkında haber yapmayı seçmedi. (Ve sitenin 2019'da kapatılması kimseyi şaşırtmadı.)

2020 kadar yakın zamanda bile, Bugün Amerika söylentiyi kapatan bir doğruluk kontrolü makalesi yayınladı. Çıkış, Bill Oxley adlı bir CIA ajanının varlığını doğrulayamadı. Ayrıca, teoriyi sosyal medyada öne süren kişilerin, defalarca çürütülmüş aşırı sağcı bir komplo teorisi olan QAnon'a da bağlı olduğunu buldular.

Marley'in müziği muhafazakar politikacılar için bir tehdit olarak görülsün ya da görülmesin, talihsiz ölümü içerideki bir işin sonucu değildi. Dünya nihayetinde doğal nedenlerden dolayı bir efsaneyi kaybetti.