Hangi filmin başladığını merak eden varsa Ben Affleck yıldızlığa, başka cevap yok. Good Will Hunting . Akademi Ödülüne aday olan filmde Matt Damon, Minnie Driver ve merhum Robin Williams gibi yıldızlardan oluşan bir kadro yer aldı. Film, sinemalarda gösterimi sırasında 225 milyon doların üzerinde hasılat elde etti ve çok sayıda övgü ve eleştiriler aldı. Affleck ve Damon, birkaç stüdyo yöneticisine sunmadan önce senaryo üzerinde birlikte çalıştılar.

O zamanlar Damon ve Affleck bilinmeyen oyunculardı. Başlangıçta, Leonardo DiCaprio ve Brad Pitt başrolleri oynamak için seçildi. Neyse ki Affleck ve Damon, ana karakterleri oynamaya layık olduklarını kanıtladılar. Film 1998'de gösterime girdi ve Hollywood'un en büyük başarı hikayelerinden biri haline geldi ve Williams'a En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında ilk Oscar ödülünü kazandırdı. Ile konuşmak Boston Magazine Affleck, filmin sonucunu ve ilk çıkışından yaklaşık yirmi yıl sonra aldığı tepkiyi düşündü.Ben Affleck her zaman takdir edecek Good Will Hunting

Oyuncu, filmdeki deneyiminin, bir aktör ve yönetmen olarak sonraki kariyeri için nasıl bir katalizör olduğunu tartıştı. 'Kendi kariyerime, hayatıma ve özellikle yönetmenliğe baktığımda, bunların kökleri bu deneyime dayanıyor,' aktör dergiye söyledi . 'Oyuncuların performanslarının sorumluluğunu almaları gerektiğini, doğru bir yanıt olmadığını ve bunun sadece bir şeyler keşfetmekle ilgili olduğunu fark etmek. Hepsi Gus'tan geldi [Van Sant, Good Will Hunting 'Yönetmen].'

Affleck, film tamamlandıktan sonra kendisinin ve Damon'un “rahatlayabileceğini” ve birlikte proje yapamayacağını düşündüğünü söyledi. Bunun yerine, ikisinin artık kendi prodüksiyon stüdyosu Pearl Street Films var ve Affleck, Damon'ı diğer projelerde yönetti.

İle ayrı bir röportajda BBC , Ben Affleck filmin aksiyon-komedi olarak başladığını açıkladı . Castle Rock başkanı Rob Reiner'den bir tavsiye aldıktan sonra, Damon ve Affleck senaryoyu düzenlediler. 'Biraz Beverly Hills Polis -ish, bilirsin, muz, egzoz borusundaki muz, her zaman hükümet yetkilileri gibi tarafından kovalanıyordu, ”diye hatırladı Affleck,” ve dediler ki, kız. 'Ve biz yaptık, bu iyi bir öğüttü.' The Adalet Ligi yıldız ayrıca Damon'un rol için saçlarının uçlarını sarıya boyamasıyla ilgili şaka yaptı.

Damon ve Affleck gençlikten beri arkadaş olsalar da, hala çeşitli yanlış tabloid hikayelerinin konusu. Şubat 2019'da, Star bunu bildirdi Affleck’in içki içmesi, çiftin arkadaşlığında bir çatlağa neden oluyordu . İddia edilen bir kaynak, Damon'ın artık 'içki arkadaşı' olamayacakları için Affleck'e olan mesafesini koruduğunu iddia etti. Dedikoducu Polis söylentiye baktı ve yanlış olduğunu keşfetti. Damon, bağımlılık sorunlarına rağmen Affleck'in yanında kalacağını birçok kez söylemişti.