Büyük Beyaz Yol hala karanlık olabilir, ama ne zaman COVID-19 nihayetinde mağlup edilir, Patti LuPone çanlar ile geri dönecek. LuPone, neredeyse 50 yıldır sahnede ve ekranda saygın bir oyuncu ve şarkıcı. Ve 71 yaşında, Broadway efsanesi her zamanki kadar yetenekli ve alıngan (Instagram ve Zoom hayranlarına ulaşmak için kullandığı tek çıkış noktası olsa bile).Tiyatro seyircileri bir sonraki canlı performansını hevesle beklerken, onun şanlı kariyerine bir göz atıyoruz.Patti LuPone Kimdir?

Patti Ann LuPone 21 Nisan 1949'da Northport, New York'ta doğdu. Annesi Angela Louise Patti bir kütüphane yöneticisiydi, babası Orlando Joseph LuPone, bir lise yöneticisi ve İngilizce öğretmeniydi.

Küçük yaşlardan itibaren performansa odaklanan LuPone, 4 yaşında dans etmeye başladı. Liseden sonra Manhattan'daki prestijli Juilliard School'da eğitim aldı. Ünlü oyuncu Kevin Kline ile birlikte drama bölümünün ilk mezuniyet sınıfının bir üyesiydi.Şovmen olması tesadüf değil. Yetenek ailede var. LuPone, adını tüm zamanların en ünlü sopranolarından biri olarak kabul edilen 19. yüzyıl opera sanatçısı büyük büyük teyzesi Adelina Patti'den almıştır. Aktör, dansçı ve yönetmen olan kardeşi Robert, Martha Graham'ın altında dansçı olarak eğitim aldı ve yönetmen Zach'in rolünü üstlendi. Bir Koro Dizisi .

2021, LuPone'un resmi Broadway'e çıkışından bu yana 48 yıl geçti. Hayata geçmesine yardım ettiği birçok sahne prodüksiyonuna dalalım.

Patti LuPone’un İkonik Broadway Kariyeri

LuPone, 1973 yapımı Anton Chekhov’un yapımında Irina olarak Broadway'de ilk kez sahneye çıktı. Üç Kızkardeş . 1975'te Eudora Welty'nin bir uyarlamasında Rosamund Musgrove'u canlandırdı. Hırsız Damat . Performans bir dalda iki aday kazandı Tony Ödülü (Müzikal En İyi Kadın Oyuncu) ve Drama Masası Ödülü (Müzikalde En İyi Kadın Oyuncu).Ama 1979’un orijinal Broadway prodüksiyonundaki başrolüydü. Önlemek bu, LuPone'u iyi niyetli bir yıldız yaptı. Söylemesine rağmen New York Times 'hayatımın en kötü deneyimiydi,' performansıyla Tony Ödülü (Müzikalde En İyi Kadın Oyuncu) kazandı. 2008'de Broadway'in yeniden canlanmasında Rose rolüyle ikinci bir Tony kazandı. Çingene .

LuPone, havuzda bile eleştirmenlerce beğenildi. 1985'te, The Society of London Theatre tarafından sunulan) Olivier Ödülü'nü kazandı. Cradle Rock Will ve Berbat . Stephen Sondheim’s'ın West End canlanmasında Joanne rolüyle 2018'de aynı onuru kazandı. şirket .

Toplamda 60'tan fazla yapımda sahnede yer aldı. En son projesi, bir Broadway versiyonuydu. Şirket, ancak Covid, Broadway'i sadece iki haftalık ön izlemelerin ardından kapatmaya zorladı.

LuPone, 'Bu gerçekleşmeden önce, Broadway'in kapatıldığına dair yaklaşık bir gündür ortalıkta dolaşan söylentiler vardı' dedi. New Yorklu . Ve bu şok ediciydi. Demek istediğim, 9 / 11'den geçtim prova yapıyordum Gürültü Kapalı . Sanırım sadece iki günlüğüne mi kapandılar? Broadway'in hiç kapandığını hatırlamıyorum. '

Çok zor, diye devam etti. 'Merak ediyorum: Bu uzaylılar bir mesaj mı gönderiyor? Bu Dünya Ana bir mesaj mı gönderiyor? Şu anda dünyada bu virüsü yarattığımız kadar çok negatif enerji var mı? Pozitif kalmak için elinizden gelenin en iyisini yaparsınız. '

Broadway yapımı olmasına rağmen şirket hala boşta, oyuncular şovun açılış numarasının sanal bir versiyonunu gerçekleştirebildi. New York Times Haziran 2020'de.

Patti LuPone, 'Evita' Yönetmeni Hal Prince Tarafından Zorbalığa Uğradı

LuPone kredi vermesine rağmen Önlemek profilini yükseltmek için sahne arkasındaki deneyimi bir mücadeleydi. 2019 Soru-Cevap bölümünde New York Times yönetmen Hal Prince'in genç oyuncuya sürekli test ve meydan okuduğunu ortaya koydu.

Bir olayda, New York şirketi ile bir prova sırasında Önlemek , Prince onu şirketin önünde azarladı.

LuPone, 'Beni engellemeyi değiştirmekle suçladı' dedi. 'Hayır, önizlemelerde değiştirdin' dedim. Tüm prova boyunca bir tartışma - bu aşağılama - ortaya çıktı. Soyunma odamda cenin pozisyonunda, gözlerimi dışarıda ağlayarak buldum. Sahne yönetimi geldi ve dedim ki: 'Beni neden savunmadın? Değişiklikler hemen kitabın içindeydi. '' Onlar Hal Prince'in adamlarıydı, sahne yönetimiydi ve onlardan biri, 'Ah, tatlım, bunu tüm lider kadınlarına yapıyor.' Bu bir çeşit zorbalıktı, ama sen git tamam mı? Ben asla anlamadım. '

LuPone, bu hikayeyi 2010 anısına eklemediğinden pişman olduğunu söyledi. Adama saygı duyduğum için onu çıkardım. Keşke bıraksaydım, çünkü zorbalık hakkında konuştuğumuzda, daha iyi tanımlanmalı. Hayatım boyunca zorbalığa uğradım. '

'Gösteri dünyasında zorbalık hakkında nasıl hissettiğimi bilmiyorum çünkü bu beni daha güçlü kıldı' diye ekledi. Bazen şöyle düşünürsünüz: Bu tanrıların bir sınavı mı? İstediğinizi elde etmek için yapmanız gereken şey bu mu? Yoksa sadece taciz mi? Çoğu durumda, bu sadece kötüye kullanımdır. '

Patti LuPone En Sevdiğiniz TV Şovlarında da Yer Aldı

LuPone’un yeteneği sahne ile sınırlı değil. 1989'dan 1993'e kadar alkışlanan ABC dizisinde Libby Thatcher olarak rol aldı. Hayat Devam Ediyor . Şov, Down sendromlu (Chris Burke) bir birincil karaktere ilk sahip olmasıyla çığır açıyordu. Koşusu sırasında Hayat Devam Ediyor birden fazla primetime Emmy ve Altın Küre Ödülü'ne aday gösterildi.

Maschinengewehr Kelly Emma Kanone

Son yıllarda LuPone, aralarında Ryan Murphy'nin de bulunduğu birçok yapımda demirbaş oldu. Amerikan Korku Hikayesi: Coven ve Poz . 2020'de Murphy’nin filminde eski aktris Avis Amberg olarak rol aldı. Hollywood . Özellikle onun için yazılmış bir roldü.

LuPone 'Avis oynamak için harika bir karakter, sahip olduğum en iyi karakter,' LuPone söyledi Boston Herald . 'Çok heyecan vericiydi ve hadi bununla yüzleşelim! Çarpıcı görünüyorum. '

Aktrisin her zaman görülmesi gerekmediğinden değil. LuPone, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli animasyon şovlarına sesini verdi: Steven Universe , Vampirina , BoJack Süvari , ve Simpsonlar .

Patti LuPone'un Filtresi Yok

Hal Prince ile olan deneyimini anılarının dışında tutmasına rağmen, LuPone hiçbir zaman kendini tutmadı.

'Görüyorsun, kendimi sansürlemiyorum,' dedi New Yorklu. Ben kendimi hiç sansürlemedim ve bu muhtemelen benim çok büyük bir kusurum ama nasıl diplomatik olacağımı bilmiyorum. Ben bir İtalyanım. Bunu bastırırsam kendimi hasta hissedeceğimi düşünüyorum. '

Tiyatro dünyasındaki zorbalık ve kadın düşmanlığı konusundaki tecrübesi göz önüne alındığında, LuPone'un güçlü adamlara nişan almayı sevmesi şaşırtıcı değil. Son yıllarda tercih ettiği hedef; Başkan Donald Trump . Ekim 2020'de şunlara komik bir gönderme yaptı: Önlemek giden Başkan'ın bu kamuya açık görünüşünde:

Ayrıca, mecburi nedenlerden ötürü, kendisi için asla performans sergilemeyeceğini de belirtti. kendin için duy .

'Trump ile, bu adam şöhrete kavuştuğunda New York'taydım,' dedi. O her zaman bir utangaçtı. O her zaman bir dolandırıcıydı. Hep böyle bir palavra yaşadı. Ve insanların bunu nasıl görmediklerini anlamıyorum çünkü kendisi dışında kimseye hizmet etmiyor. Ama bu eski bir haber. '

Onunla aynı fikirde olsun ya da olmasın, özür dilemediği ve kimseden bahane almadığı için minnettarız. Nihai Broadway divası olarak kutlanmasının nedeni budur.